Drzwi do Olbrzyma po dziś dzień stanowią sekret niewyjaśniony

Drzwi do Olbrzyma po dziś dzień stanowią sekret niewyjaśniony

W ostatnich latach II Wojny Światowej, dywanowy nalot alianckich bombowców zniszczył doszczętnie „zakazane” miasto Peenemunde, miejscowość zlokalizowaną na ściśle chronionej wyspie Uznam. Atak ten kompletnie zdołał zrujnować hitlerowski doświadczalny ośrodek rakietowych pocisków broni V1, V2. Skutkiem takiego obrotu spraw, Adolf Hitler na naradzie sztabu generalnego za zamkniętymi drzwiami zadecydował o przeniesieniu całego rakietowo / atomowego projektu do specjalnie w tym celu zaprojektowanego podziemnego systemu laboratoryjno – badawczo – militarnego w Górach Sowich. Tak oto rozpoczęła się legenda tajemniczego i złowieszczego obiektu o kryptonimie - "Riese" (Olbrzym).

Obiekt tego hitlerowskiego kompleksu nadludzkimi siłami wznosili głównie więźniowie obozu koncentracyjnego Gross Rosen i jego filii. ( jedna z filii obozu mieściła się w miejscowości Jasień w województwie lubuskim – dawniej alt gassen). Niemniej większość więźniów z Jasienia pracowała w lokalnej, podziemnej fabryce części lotniczych, pod koniec wojny jednak, w wyczerpującym marszu część więźniów przepędzono do budowy „Kriese”. Manewr ten hitlerowcom wydawał się sensowny, tym bardziej że mordercza praca przy budowie olbrzyma pochłonęła minimum kilkanaście tysięcy istnień ludzkich. Rozmiary tego obiektu są gigantyczne, niemniej sam tylko obiekt w Osówce jest zaledwie jednym z pięciu tego rodzaju obiektów na obszarze Gór Sowich. Badacze tajemnicy kompleksu w Osówce mają skromną wiedzę na temat samego obiektu oraz tajemnic jakie on może jeszcze skrywać, dlatego posiłkują się w swojej pracy wszelkim dostępnym materiałem, z których dość interesujący pochodzi z czasów pomiędzy rokiem 1945 a 1948.

A są to w dużej mierze spisane wspomnienia żołnierzy Armii Czerwonej i Wojska Polskiego, którzy utrzymują, iż w Osówce faktycznie znajdowało się bez mała dziesięć kilometrów podziemnych tuneli, korytarzy. Były jednak one zaledwie w połowie ukończone, zaś prowadziło ku nim aż pięć drzwi, wejść. Na chwilę obecną jednak znane są badaczom zaledwie trzy wejścia, które pierwsze do wiadomości publicznej podano w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku dopiero, a więc parę lat po wojnie. Pewnie dlatego że większość obiektów militarnych po wojnie zajmowali i badali Rosjanie.

Podobne artykuły

Jakie są najważniejsze zalety stolarki aluminiowej?

Stolarka aluminiowa, to obecnie bardzo ciekawa alternatywa dla ...

Czy tylko igły?

Akupunktura kojarzy się przede wszystkim z igłami, w ...

Sposób na spędzenie wolnego czasu

Aktywny wypoczynek to nie tylko sposób spędzenia wolnego czasu ...

Wypożyczalnia samochodów w Krakowie

Dla osób, które często podróżują, wykorzystując ...